Götz Pincészet

Götz Pincészet to tradycyjna, rodzinna winiarnia, której celem jest tworzenie win wysokiej jakości, charakteryzujących się wyjątkowo starannym procesem produkcji – począwszy od uprawy winorośli, przez leżakowanie, aż do momentu butelkowania.

Götz Pincészet leży w oddalonej o około 3 km od Sárospataku miejscowości, malowniczej wsi Hercegkút – niegdyś zasiedlonej przez osadników ze Szwabii. W wiosce znajdują się dwa rzędy piwnic, Kőporosi i Gombos-hegyi, które w 2002 roku zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Te piwniczki do złudzenia przypominają wioskę Hobbitów z Władcy pierścieni Tolkiena

Węgierskie wina od zawsze były znane w Europie. Jednak to tokajski region winiarski jest kolebką światowej sławy win. Tokajskie wino to węgierski specjał, który już wielokrotnie próbowano naśladować, co jednak nigdy się nie udawało, a wino tokajskie nawet w najtrudniejszych czasach zachowało dobrą reputację.

Miłość i podziw do winorośli i wina oraz szacunek do pracy – traktowane jako dziedzictwo rodzinne, odgrywają decydującą rolę w życiu Götz Pincészet. Ich rodzinne przedsiębiorstwo rozpościera się na 17 hektarach pierwszej klasy winnic w sześciu lokalizacjach o wspaniałym położeniu.

Nieodłączną składową, wpływającą na jakość wina jest dobra piwnica. Götz Pincészet leżakuje wina w piwnicach wyrzeźbionych w tufie riolitowym, które utrzymują stałą temperaturę 9 stopni. Ich winne specjały dojrzewają i leżakują w beczkach.

Wysoka wilgotność oraz związki pochodzące z dojrzewającego w beczkach wina żywią pojawiające się na ścianach piwnic kolonie grzybów, szlachetną pleśń (Cladosporium cellare), tworząc spójną warstwę, a tym samym zapewniając dobry klimat piwnicy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *